Maski w płachcie – koreański sposób na pielęgnację twarzy

Maski w płachcie od wielu lat cieszą się uznaniem wśród kobiet na całym świecie i na dobre zadomowiły się również w rutynie pielęgnacyjnej Polek. Nasączone substancjami odżywczymi płaty masek to produkty, które wykorzystuje się w jednym z 10 kroków koreańskiej pielęgnacji. Jak działają maski w płachcie? Sprawdźmy.

Maski w płachcie – maksymalne nawilżenie w ekspresowym tempie

Choć to Koreanki rozsławiły maski w płachcie, to oryginalnie pochodzą z Japonii, gdzie gejsze stosowały jedwabny materiał nasączony ziołami i esencjami do regeneracji skóry twarzy. Współczesne maski w płacie wykorzystują tę samą metodę działania, jednak są o wiele bardziej komfortowe i dopracowane niż te stosowane przed wiekami.

Jak działają maski w płachcie? To produkty, które składają się z naturalnego materiału, takiego jak jedwab czy bawełna lub syntetycznego zanurzonego w esencji sformułowanej z cennych składników odżywczych o działaniu nawilżającym, odżywczym, regenerującym czy odmładzającym.

To jednorazowe produkty zamknięte w szczelnym opakowaniu. Po jego otworzeniu mamy do czynienia z miękką płachtą materiału, która jest wilgotna i posiada specjalnie wycięte otwory na oczy, usta i nos. Często też na płachtach widnieje nadruk zabawnych zwierząt, na przykład pandy, czy małpki, które wprowadzają zabawny akcent do pielęgnacji i uprzyjemniają czas noszenia maski.

To gotowe produkty, które składają się z dwóch części – płata materiału i esencji. Oba z nich są równie istotne w pielęgnacji i każdy z nich pełni wyjątkową funkcję. Materiałowy płat ściśle przylega do skóry i chroni ją przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Poza tym wspomaga przenikanie substancji aktywnych zawartych w esencji w głąb skóry, tworząc na skórze powłoczkę, która ogranicza ich zbyt szybkie parowanie. Ciepłe i wilgotne środowisko pod płachtą ułatwia rozszerzanie porów i rozpulchnianie skóry, która tak przygotowana znacznie lepiej przyjmuje cenne witaminy, minerały i substancje nawilżające obecne w płynie, w którym zanurzony jest płat.

Płyn, którym nasączony jest płat, to esencja najlepszej jakości składników, które penetrują skórę, aby maksymalnie ją odżywić i nawilżyć. Po upływie określonego przez producenta czasu, po którym zdejmujmy maskę, pamiętajmy o tym, aby resztę esencji, która znajduje się w opakowaniu, wklepać w skórę twarzy, szyi i dekoltu, a nawet rąk, jeżeli jest jej wystarczająco dużo. Nie zapominajmy o niej, bo to całe dobro tego kosmetyku.

Jakie składniki znajdziemy w esencji?

Przekrój składników aktywnych w esencjach masek w płachcie jest naprawdę ogromny. Znajdziemy w nim takie składniki, jak między innymi: kwas hialuronowy, ceramidy, wyciąg z alg i morskich wodorostów, różnego rodzaju oleje roślinne, np. z awokado, filtrat ze  śluzu ślimaka, witamina C, ekstrakty roślinne, np. z pomidora,  cytryny, natki pietruszki. Wszystkie te substancje aktywne słyną ze swoich właściwości nawilżających i nawadniających skórę, rozjaśniających koloryt cery, wygładzających i przeciwzmarszczkowych, o działaniu antyoksydacyjnym i regenerującym.

Kiedy i jak nakładać maskę w płachcie?

W koreańskiej pielęgnacji każdy produkt kosmetyczny ma swoje ściśle określone miejsce podczas rutyny pielęgnacyjnej. Podobnie jest również z maskami na płacie materiału. Najlepszy moment aplikacji takiego produktu jest po demakijażu i dogłębnym oczyszczeniu skóry. W kolejnym kroku należy skórę stonizować, czyli zaaplikować tonik lub hydrolat. W czwartym kroku przychodzi wreszcie czas na maskę w płachcie. Zaleca się ją nałożyć jeszcze na wilgotną po toniku skórę. Po wyjęciu z jednorazowej saszetki materiału z maską, starannie go rozkładamy i nakładamy na twarz.

Jeżeli płat jest zbyt duży i nie pasuje do rysów naszej twarzy, możemy go przyciąć, aby jak najdokładniej przylegał do twarzy i aby był komfortowy w noszeniu. To ważne, ponieważ z taką maseczką można swobodnie się poruszać i wykonywać codzienne obowiązki lub po prostu się relaksować. Poprawnie nałożona maska w płachcie powinna dobrze przylegać i nie spadać z twarzy.

Jak często stosować maskę w płachcie?

Nakładanie masek w płacie stanowi dodatkowy etap w pielęgnacji, którego nie trzeba wykonywać codziennie, w odróżnieniu od oczyszczania skóry twarzy, tonizowania i nawilżania. Z tego powodu maski na płacie materiałowym należy stosować maksymalnie 2 razy w tygodniu. Systematyczność i dobór masek w płacie z dobrym składem szybko przyniesie fantastyczne efekty w postaci soczystej, witalnej i rozświetlonej skóry, tak pożądanej przez Europejki, które pragną naśladować Koreanki, które mogą pochwalić się gładką, doskonale nawodnioną i pełną blasku cerą.

Maski w płachcie działają inaczej niż inne maski – nie ukrywają naszej twarzy, a wydobywają z niej piękno.