Kosmetyki antysmogowe – hit czy kit

Problem smogu dotyka wiele miast, gdzie zanieczyszczenie powietrza negatywnie odbija się na naszym zdrowiu. Toksyny unoszące się w powietrzu nie tylko zatruwają nasze płuca, ale także skórę — wpływając negatywnie na jej stan. Czy popularne w ostatnim czasie kosmetyki antysmogowe rzeczywiście działają? Jak kompleksowo wspierać skórę mieszkając w zatłoczonym i zanieczyszczonym smogiem mieście? Na te inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Smog — co to jest?

Smog to termin służący do opisywania zanieczyszczenia atmosferycznego, na który składają się pyły unoszące się w powietrzu i substancje chemiczne. Najczęściej smog powstaje na skutek spalania paliw kopalnych, emisji z przemysłu, transportu drogowego oraz innych szkodliwych działań przemysłowych. Smog to zjawisko występujące często w dużych miastach, gdzie do czynienia mamy z dużą ilością pojazdów i intensywnym przemysłem. Smog dzielimy na:

  • Smog fotochemiczny — powstaje, gdy zanieczyszczenia są narażone na działanie promieni słonecznych i reagują ze sobą, tworząc toksyczną substancję chemiczną.
  • Smog siarkowy — powstaje w wyniku emisji związanych ze spalaniem paliw zawierających siarkę.

Oba rodzaje smogu negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Smog może powodować podrażnienie dróg oddechowych, choroby układu oddechowego i znaczne pogorszenie jakości życia. W ostatnich latach wiele krajów postanowiło drożyć rozmaite projekty, mające na celu zmniejszenie zanieczyszczeń w miastach, ograniczenie emisji spalania paliw i poprawy jakości powietrza. 

Ciekawostką jest to, że na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast na świcie, aż 36 znajduje się w Polsce. Oznacza to, że problem zanieczyszczonego powietrza dotyczy praktycznie każdego regionu w naszym kraju. W zależności od stężenia szkodliwych substancji, pyłów i miejsc występowania możemy smog podzielić na:

  • Smog Londyn – w jego skład wchodzi dwutlenek siarki, tlenki azotu, sadza oraz pyły. Najczęściej występuje w okresie jesienno-zimowym.
  • Smog Los Angeles – mamy z nim do czynienia w strefach subtropikalnych, gdzie często dochodzi do reakcji tlenków węgla, azotu i węglowodorów. W wyniku czego dochodzi do powstania trujących azotanów nadtlenku acetylu, aldehydów oraz ozonu.
  • Smog Polski – w składzie tej "trującej chmury" można znaleźć m.in. tlenki węgla, azotu, siarki oraz szkodliwe pyły - PM10, PM2,5 oraz bezno(a)piernu.

Czym są kosmetyki antysmogowe?

Kosmetyki antysmogowe służą do pielęgnacji skóry, a ich głównym zadaniem jest ochrona cery przed negatywnymi skutkami smogu i innych zanieczyszczeń powietrza. Zwiększająca się świadomość oraz promowanie idei czystego powietrza sprawia, że wiele marek kosmetycznych postawiło sobie za cel stworzenie preparatów, które zawierają specjalne formuły, które skutecznie chronią skórę przed zmieniającymi się czynnikami środowiskowymi. Kosmetyki antysmogowe nie są jednak żadną nowością. Moda na te preparaty przywędrowała do naszego kraju z Azji. Koreańska pielęgnacja to prawdziwy hit ostatnich lat. Azjatyckie marki pochwalić się mogą preparatami, które chronią skórę przed smogiem. Wraz z wejściem azjatyckich marek do Polski zwiększyła się świadomość kobiet na temat codziennego wpływu zanieczyszczonego powietrza na kondycję skóry.

Jakie składniki znajdziemy w kosmetykach antysmogowych?

Głównym zadaniem kosmetyków antysmogowych jest ochrona skóry przed szkodliwym wpływem zanieczyszczonego powietrza. Do najważniejszych zadań zaliczamy m.in. oczyszczanie skóry z sebum i resztek makijażu oraz oczyszczanie porów, gdzie w ciągu dnia gromadzą się zanieczyszczenia. Drugą funkcją jest wzmocnienie ochrony skóry. Kosmetyki antysmogowe mają za zadanie utrzymać stan równowagi, by skutecznie opierać się negatywnym czynnikom środowiskowym i pełnić swoją fizjologiczną funkcję. Do najpopularniejszych składników w preparatach antysmogowych zaliczamy:

  • Antyoksydanty — zaliczamy do nich witaminę C, E, koenzym Q10 i resweratrol. To silne antyoksydanty, które skutecznie neutralizują wolne rodniki i chronią skórę przed stresem oksydacyjnym.
  • Filtry UV — chronią skórę przed negatywnym działaniem promieniowania słonecznego.
  • Substancje oczyszczające — pomagają one skutecznie usunąć wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia z powierzchni skóry i zapobiegają zanieczyszczeniu porów. Do najpopularniejszych składników zaliczamy aktywny węgiel, glinki i oczyszczające enzymy.
  • Składniki nawilżające i regenerujące — zaliczamy do nich m.in. kwas hialuronowy, ceramidy i skwalan, które skutecznie dbają o odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Smog skutecznie osłabia barierę ochronną, a zawartość tych składników w kosmetykach wspiera procesy regeneracyjne. 

Czy kosmetyki antysmogowe to pielęgnacyjny hit? Zdecydowanie tak! Tego typu preparaty dostępne są w formie kremu, serum, maseczki lub mgiełki do twarzy. Wybór konkretnego zależy od naszych indywidualnych preferencji i rodzaju cery.