Jak sprawdzić oryginalność perfum po numerze?

Jak sprawdzić oryginalność perfum po numerze? To jedna z polecanych metod oceniania wyrobów perfumeryjnych, która pomoże nam określić, czy mamy do czynienia z oryginalnym zapachem, czy z podróbką. Jakie są jeszcze inne sposoby na potwierdzenie oryginalności perfum? Sprawdźmy

Jak sprawdzić oryginalność perfum?

Jeżeli jeszcze nie wiesz, jak sprawdzić oryginalność perfum po numerze, ten artykuł jest dla ciebie. W powszechnej świadomości istnieje przekonanie, że na rynku perfum z roku na rok powiększa się przestrzeń, w której z łatwością dostaniemy podrobione produkty, w tym oczywiście perfumy. Mimo coraz bardziej rygorystycznego prawa i nowoczesnych zabezpieczeń producentów oryginalnych perfum, nadal niestety mamy do czynienia z zalewem podrobionych, kultowych zapachów, w tym przede wszystkim słynnych marek, takich jak Chanel, Armani, Herrera, Lancome, etc.

Jak nie dać się podejść oszustom i zanim kupimy ulubione perfumy, sprawdzić, czy na pewno są oryginalne? Po pierwsze kupujmy takie luksusowe produkty u sprawdzonych sprzedawców, w perfumeriach zarówno stacjonarnych, jak i internetowych, które cieszą się dobrą renomą. Unikajmy podejrzany aukcji, bazarów, targów, etc.

To pierwszy krok, jaki powinniśmy podjąć, aby ustrzec się przed nieuczciwymi firmami, specjalizującymi się w podróbkach, które na pierwszy rzut oka prezentują się doskonale i na pewno niewprawne oko nie rozpozna bubla. Dawno już skończyły się czasy, że podrobione produkty straszyły swoim wyglądem. Dzisiaj biznes, który opiera się na produkowaniu nieoryginalnych perfum, jest niesłychanie zaawansowany, podpierający się nowoczesną technologią, dzięki której potrafi uzyskać niemal identyczne z oryginalnymi etykiety, kształty flakonów i formuły kompozycji zapachowych. Brzmi to dość zniechęcająco szczególnie dla osób, które nie maja doświadczenia w kupowaniu perfum, jednak nawet obeznani z perfumami klienci mogą paść ofiarą oszustów. Jak się zatem chronić przed zalewającymi nas podorabianymi perfumami? Oto kilka sposobów.

5 sposobów na sprawdzenie oryginalności perfum

1. Sprawdzanie oryginalności po numerze seryjnym

Numer seryjny umieszczany jest na spodzie flakonu lub na jego tylnej ściance. Przeważnie jest to naklejka z kodem, z której możemy się dowiedzieć wielu interesujących nas faktów. Przede wszystkim dzięki niej rozszyfrujemy datę produkcji perfum, która powie nam wiele o świeżości danej partii perfum. Do rozkodowania numerów seryjnych perfum służą liczne aplikacje internetowe, w których po wpisaniu ujawnia się nam informacja o oryginalności perfum. Niestety zdarza się również tak, że dany kod seryjny nie znajduje się w takiej wyszukiwarce, wtedy możemy mieć do czynienia z:

  • podrobionym zapachem, jednak tyczy się to przede wszystkim podróbek najgorszej jakości, ponieważ te podrobione perfumy „wyższej jakości” często mają taki sam numer seryjny jak oryginał,
  • egzemplarzem perfum z serii lotniskowej, praserii lub serii produktów dołączanych na przykład do czasopism,
  • producentem, który często zmienia swoje numery seryjne, aby twórcy podróbek nie mieli czasu na ich rozszyfrowanie.

Ważne jest to, aby zwrócić uwagę, w jakim miejscu umieszczona jest naklejka z numerem seryjnym, w jakiej jakości jest on naniesiony (z dbałością czy niechlujnie, bo jest niemal niewidoczny, krzywo nadrukowany, etc.).

2. Cena perfum

Jeżeli jest podejrzanie niska, możemy przypuszczać, że mamy do czynienia z podrobionym zapachem. Należy porównać ceny u kilka renomowanych sprzedawców, którzy owszem często mają promocyjne ceny, jednak w granicach rozsądku.

3. Jakość kartonika, napisów i forma flakonu

Kartonik powinien być solidnie wykonany i złożony w odpowiedni sposób. Napisy na opakowaniu powinny być czytelne, wykonane czcionką odpowiednią dla danej marki, bez literówek, błędów i zmienionej nazwy perfum, która często jest niezwykle podobna do oryginalnej nazwy i na pierwszy rzut oka może nas zmylić. Flakon perfum powinien być doskonale wykonany, o gładkich krawędziach i przezroczystym szkle, z idealnie zaprojektowanymi wszystkimi detalami. Korek powinien perfekcyjnie przylegać do buteleczki.

4. Kolor perfum

Oryginalne kompozycje zapachowe mają przeważnie ciemnożółty, jasnozielony, błękitny lub liliowy kolor. Niemarkowe perfumy często cechuje intensywna barwa płynu, która wygląda sztucznie i nienaturalnie.

5. Zapach perfum

Markowe perfumy mają głębię zapachu, która powstaje dzięki złożeniu trzech nut zapachowych: nuty głowy, serca i podstawy. Dzięki takiej kompilacji pierwsze nuty będą utrzymywać aromat ok. 20 minut, nuty serca ujawnią się później, będą intensywne i długotrwałe, natomiast nuty podstawy dochodzą do głosu najpóźniej i są najdłużej wyczuwalne, bo ich zapach będziemy czuć nawet przez kilka do kilkunastu godzin. Przy podrobionych perfumach zapach szybko traci intensywność, choć na początku może wydawać się niemal identyczny z oryginalnym. Poza tym możemy wyczuć zapach alkoholu, a aromat pozostaje płaski, na jednym tonie.

Oto kilka godnych uwagi metod sprawdzania oryginalności perfum. Już wiesz, jak sprawdzić oryginalność perfum po numerze seryjnym, choć nie jest to sposób niezawodny. Na szczęście istnieje jeszcze kilka ważnych punktów na drodze do oryginalności perfum, które połączone w jedno, sprawiają, że możemy się chronić przed niemarkowymi perfumami i zapobiec wielkiemu rozczarowaniu, które pojawia się wtedy, gdy zamiast oryginalnych perfum, daliśmy się nabrać na podrobioną kompozycję zapachową.