Jak pozbyć się zaskórników? Domowe sposoby na czystą cerę

Jak pozbyć się zaskórników? Jeżeli borykasz się z zaskórnikami na swojej twarzy i szukasz sprawdzonego sposobu i dobrych kosmetyków, które pomogą zażegnać ten problem, dobrze trafiłaś, bo w naszym artykule znajdziesz niezbędne informacje potrzebne w pielęgnacji skóry z zaskórnikami.

Jak pozbyć się zaskórników na twarzy?

Jak pozbyć się zaskórników i nie zaszkodzić swojej skórze? Oto jest pytanie, na które wiele osób poszukuje odpowiedzi. Skąd się biorą zaskórniki? Wągry, bo tak brzmi ich potoczna nazwa, powstają wskutek zablokowania porów skóry. Gdy gruczoły łojowe produkują nadmierną ilość sebum i pozostaje ono na powierzchni skóry, może dojść do zaczopowania ujścia porów skóry. Dodatkowo są one blokowane przez martwy naskórek, którego regularnie się pozbywamy. Te dwa czynniki powodują powstanie zaskórników.

Zaskórniki można podzielić na dwa rodzaje: zamknięte i otwarte. Zaskórniki otwarte to takie, które zakończone są czarną kropką, powstającą wtedy, gdy sebum zatykające pory się utlenia pod wpływem powietrza. Zaskórniki zamknięte do wykwity skórne, które tworzą się w momencie zablokowania ujścia gruczołów łojowych. Pojawiają się na skórze w postaci białych grudek lub podskórnych zmian. Taki typ zaskórników nie dotyczy tylko osób w wieku dojrzewania, ale również w późniejszym.

Zaskórniki zamknięte są trudniejsze w leczeniu i pielęgnacji, ponieważ położone są w głębokich warstwach skóry. Pojawiają się w zaskórnikowej odmianie trądziku. Nie należy ich wyciskać, ale próbować się ich pozbyć za pomocą domowej, odpowiednio ułożonej pielęgnacji. Mogą pojawić się na strefie T (czoło – nos – broda), policzkach, dekolcie czy plecach. Najczęściej ich przyczyną są zablokowane ujścia gruczołów łojowych wiążące się z zaburzeniami hormonalnymi. Ponadto wpływ na pojawienie się zaskórników zarówno zamkniętych, jak i otwartych ma styl życia, stres, a także nieodpowiednie kosmetyki.

Jak pozbyć się zaskórników zamkniętych?

Jeżeli chcemy pozbyć się zaskórników zamkniętych, warto stosować dermokosmetyki, peelingi enzymatyczne, kremy i maści o działaniu przeciwzapalnym. Najistotniejsze jest oczyszczanie skóry, który powinno być dostosowane do jej typu. Najwłaściwszym wyborem będą delikatne kosmetyki myjące, takie jak żele do mycia twarzy czy pianki do mycia twarzy. Warto zwrócić uwagę, aby nie zawierały mocnych substancji myjących, takich jak SLS i SLES.

Wybierajmy takie produkty, które będą zawierały składniki antybakteryjne i przeciwzapalne, np. cynk, kwas salicylowy, migdałowy, siarka, kwas glikolowy, azelainowy, substancje łagodzące jak alantoina czy pantenol. Dobrze ułożona rutyna pielęgnacyjna sprawi, że leczenie zaskórników zamkniętych będzie skuteczniejsze. Można również wybrać się do salonu kosmetycznego w celu usunięcia zaskórników zamkniętych.

Domowe sposoby na zaskórniki zamknięte

Choć zaskórniki zamknięte to trudni przeciwnicy, można próbować pozbyć się ich prostymi, domowymi metodami. Jednym z bardziej znanych sposobów na usunięcie zaskórników zamkniętych jest tonik lub maska z kwasem acetylosalicylowym, czyli popularną aspiryną. Należy pokruszyć tabletki aspiryny i rozpuścić je w przegotowanej wodzie. Tak powstałą miksturą należy przemywać skórę w miejscach dotkniętych zaskórnikami. Po aplikacji tego roztworu pamiętajmy, że skóra może być wysuszona, dlatego należy później dogłębnie ją nawilżyć kremami do twarzy. Jeżeli jesteś zwolenniczką naturalnych preparatów do pielęgnacji skóry, wypróbuj olejek herbaciany, który działa antybakteryjnie i wspomaga leczenie zmian skórnych.

Podsumowując zalecenia w pielęgnacji skóry skłonnej do powstawania zaskórników:

  • zadbaj o odpowiednią pielęgnację,
  • nie wyciskaj zmian, bo możesz doprowadzić do powstania stanu zapalnego,
  • nie dotykaj twarzy brudnymi rękoma,
  • często zmieniaj poszewki,
  • wycieraj twarz jednorazowym ręcznikiem papierowym,
  • stosuj peelingi enzymatyczne,
  • unikaj kosmetyków ze składnikami, które mogą działać komedogennie, takimi jak np. parafina, lanolina czy olej z kiełków pszenicy.

Walka z zaskórnikami nie musi być walką z wiatrakami.