Dlaczego włosy się elektryzują?

Zakładasz sweter, zdejmujesz bluzkę albo w pośpiechu nakładasz czapkę, a w tym czasie Twoje włosy wyglądają jak po uderzeniu pioruna? To znak, że włosy się elektryzują i nierównomiernie się unoszą. Dlaczego włosy się elektryzują i czy istnieją jakieś sprawdzone sposoby, by temu zaradzić? Odpowiedź w tym artykule.

Elektryzujące się włosy? Czas na lekcję fizyki!

Chcąc wyjaśnić, dlaczego włosy się elektryzują, warto cofnąć się kilka lat wstecz do szkolnej ławki, gdzie na lekcjach fizyki omawiano to zjawisko. 

Czy wiesz, że w czasie tarcia o różne materiały, włosy zaczynają się unosić i elektryzować? Chodzi tutaj o zjawisko polegające na wzajemnym odpychaniu się takich samych jonów, które znajdują się na włosach i konkretnej powierzchni. Gdy dochodzi do równowagi jonów dodatnich i ujemnych, to włosy się nie elektryzują.

Z tym zjawiskiem najczęściej spotykamy się zwłaszcza jesienią i zimą, gdy nosimy swetry, szaliki, golfy i czapki, które mają styczność z naszymi włosami. Elektryzowanie się włosów ma związek z przewagą jonów. W okresie jesienno-zimowym włosy stykają się z różnymi materiałami, zimnym i suchym powietrzem oraz zmianami temperatury. Elektryzowanie się włosów ma również związek z brakiem odpowiedniego nawilżenia, niezdrowym trybem życia, ubogą dietą oraz nieprawidłową pielęgnacją. Tylko regularna obserwacja włosów pozwala na szybką reakcję i wprowadzenie rozwiązań, które zredukują elektryzowanie się włosów.

Jak zapobiegać elektryzowaniu się włosów?

Istnieje kilka sposobów, które redukują procesy związane z elektryzowaniem się włosów. Do najpopularniejszych zaliczamy:

  • Odpowiednią pielęgnację — najczęściej elektryzują się włosy suche i zniszczone. Warto więc zadbać o ich kondycję stosując regularnie odpowiednie kosmetyki. W przypadku włosów zniszczonych i osłabionych należy wdrożyć do codziennej pielęgnacji np. wzmacniające szampony i odżywki, które poprawiają ich elastyczność i skutecznie uzupełniają niedobory aminokwasów.
  • Używanie dobroczynnych kosmetyków — zaliczamy do nich m.in. lakier do włosów. To szybki i skuteczny sposób na zredukowanie elektryzowania. Nowoczesne lakiery do włosów nie tylko utrwalają fryzurę, ale także wykazują działanie nawilżające.
  • Suszenie — wbrew pozorom suszenie włosów suszarką nie jest najlepszym rozwiązaniem. Nie trzeba jednak rezygnować na stałe z tego urządzenia. Wystarczy do suszenia wykorzystywać chłodny nawiew. Gorące powietrze sprawia, że włosy szybko się przesuszają. Popularnością cieszą się natomiast urządzenia oferujące funkcję jonizacji powietrza, które sprawa, że włosy się nie puszą.
  • Czesanie szczotką — chodzi tu jednak o odpowiednią szczotkę. Po pierwsze należy zrezygnować z plastikowej szczotki oraz tej, która posiada gumowe zakończenia. To właśnie one potęgują problem elektryzowania się włosów. Warto wybierać te wykonane z naturalnego włosia. Dodatkowo należy zadbać o to, by szczotka posiadała szeroki rozstaw zębów, a rękojeść była wykonana np. z naturalnego drewna.

Dlaczego włosy się elektryzują? Czy istnieje szybki sposób na ich ujarzmienie?

Elektryzowanie włosów często dopada nas w najmniej oczekiwanym momencie. Jesteś poza domem, zdejmujesz sweter, odwijasz szalik i nagle włosy nieestetycznie się unoszą. Istnieją szybkie sposoby na ujarzmienie swojej fryzury. Sprawdzonym sposobem jest:

  • Zamoczenie dłoni w wodzie i delikatnie przeciągnięcie ich po włosach.
  • Przeciągnięcie włosów kremem do rąk lub olejkiem. W przypadku tych kosmetyków nie można przesadzić z ilością. Zbyt duża ilość kosmetyków może sprawić, że włosy po prostu oklapną.