Co to sebum? Czy jego nadmiar nam szkodzi?

Sebum to nic innego jak naturalna bariera, która chroni naszą skórę. Okazuje się jednak, że w tym przypadku „co za dużo, to nie zdrowo”. Nadmiar sebum może być przyczyną wielu skórnych problemów. W tym artykule dowiesz się co to sebum i  jak postępować w przypadku jego nadmiaru.

Co to sebum?

Sebum, a właściwie łój skórny, to swego rodzaju substancja, która wytwarzana jest przez gruczoły łojowe. Powstaje praktycznie na całej powierzchni skóry (oprócz wewnętrznych powierzchni dłoni i stóp). Najwięcej sebum występuje na twarzy, plecach, głowie i klatce piersiowej. Statystyki pokazują, że w ciągu roku skóra produkuje nawet 11 kg łoju. Skład sebum opiera się na specjalnie mieszance składającej się z tłuszczów, wosków i steroli, które są budulcem skóry właściwej.

Jaką rolę pełni sebum w naszym organizmie?

Sebum w naszym organizmie odgrywa bardzo ważną rolę. Pełni swego rodzaju barierę ochronną skóry, zabezpiecza ją przed bakteriami oraz chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi. Dzięki sebum skóra lepiej radzi sobie ze zmieniającymi się temperaturami oraz posiada odpowiednie pH.

Sebum wydzielane jest przez hormony, które hamują m.in. pracę takich gruczołów jak estrogen i progesteron, a dodatkowo wzmacniają pracą hormonów — testosteron, andostendiol, dehydropiandrosteron, 4-androstenedion. 

Ciekawostką jest również to, że ilość produkowanego sebum zależy o wieku. Najwięcej produkuje się go po narodzinach, ale największe stężenie wydzielania łoju wzrasta podczas wieku nastoletniego. Właśnie wtedy nastolatki zmagać się mogą z problemami skórnymi.

Co wpływa na wydzielanie sebum?

Wydzielanie sebum maleje po 40 roku życia, a u kobiet, które mają za sobą menopauzę, wydzielanie sebum praktycznie zanika. Wpływ na wydzielanie ma nie tylko wiek, ale także brak witamin. Dotyczy to zwykle braku witamin A, B2, B6. Wydzielanie sebum jest zwiększone zwłaszcza latem, gdzie skóra jest narażona na zdecydowanie wyższe temperatury. Nadmierne wydzielanie sebum może powodować:

  • Problemy związane z tłustą cerą — chodzi tu m.in. o strefę T lub nawet całej twarzy. Na fragmentach twarzy skóra pokryta jest zdecydowanie większą warstwą łoju. Poziom może zależeć np. od zastosowanych nieprawidłowych zabiegów pielęgnacyjnych, wysuszeniem skóry oraz nadmiernym tarciem.
  • Zmiany trądzikowe — większe wydzielanie sebum to problem związany z nieodpowiednią pracą gruczołów łojowych.
  • Szybkie przetłuszczanie się skóry głowy — nadmiar sebum jest przyczyną łojotoku na skórze głowy oraz problemem z przetłuszczającymi się włosami.

Jak zmniejszyć wydzielanie sebum?

Jeśli wiemy już, co to sebum, to warto również wiedzieć, że nadmierne wydzielanie sebum może skutecznie zahamować przez wdrożenie odpowiednich kosmetyków i zabiegów pielęgnacyjnych. Za najpopularniejsze uznaje się:

  • Ograniczenie stosowania kosmetyków na bazie alkoholu — alkohol wysusza skórę i prowadzi do nadmiernego wydzielania sebum. Warto więc np. w demakijażu korzystać z preparatów, które nie posiadają w składzie alkoholu.
  • Regularne odkażanie skóry — stosowanie kwasu salicylowego pomada skutecznie odkazić skórę, a składniki zawarte w nim wnikają w głąb skóry i usuwają zalegające tłuszcze i zanieczyszczenia.
  • Stosowanie maseczek i glinek do twarzy — pomaga zredukować nadmiar sebum i skutecznie odżywić skórę.
  • Kompleksowe nawilżenie skóry — tłusta skóry potrzebuje potężnej dawki nawilżenia. Warto więc stosować kosmetyki bogate w składniki nawilżające.
  • Mycie twarzy letnią wodą — ważne jest, by podczas mycia twarzy unikać gorącej lub zimnej wody. Dodatkowe należy ograniczyć mycie twarzy do 2-3 razy w  ciągu dnia, by nie narażać skóry na dodatkowe tarcie.
  • Rezygnacja z olejków — olejki do twarzy warto zamienić na dobrej jakości nawilżające kremy.